Pages Navigation Menu

A site by, for, and about Geek Girls!

2018 Saturn Award Nominations

The nominees for the 44th Annual Saturn Awards are in! The Saturn Awards recognize the very best in Science Fiction, Horror, Fantasy, Action/Thriller in film and television.  You can see the nominations below and find out who wins in June.  In the mean time, check out The Geek Girl Project’s interviews from the red carpet at the 43rd Annual Saturn Awards.

 Best Comic-to-Motion Picture Release:

Black Panther
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Logan
Spider-Man: Homecoming
Thor: Ragnarok
Wonder Woman

Best Science Fiction Film Release:

Alien: Covenant
Blade Runner 2049
Life
Star Wars: The Last Jedi
Valerian and the City of a Thousand Planets
War for the Planet of the Apes

Best Fantasy Film Release:

Beauty and the Beast
Downsizing
Jumanji: Welcome to the Jungle
Kong: Skull Island
Paddington 2
The Shape of Water

Best Horror Film Release:

47 Meters Down
Annabelle: Creation
Better Watch Out
Get Out
It
Mother!

Best Action / Adventure Film Release:

Baby Driver
Dunkirk
The Fate of the Furious
The Greatest Showman
Hostiles
Kingsman: The Golden Circle

Best Thriller Film Release:

Brawl in Cell Block 99
Murder on the Orient Express
The Post
Suburbicon
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Wind River

Best Actor in a Film:

Chadwick Boseman         (Black Panther)
Ryan Gosling                   (Blade Runner 2049)
Mark Hamill                      (Star Wars: The Last Jedi)
Hugh Jackman                 (Logan)
Daniel Kaluuya                 (Get Out)
Andy Serkis                      (War for the Planet of the Apes)
Vince Vaughn                   (Brawl in Cell Block 99)

Best Actress in a Film:

Gal Gadot                         (Wonder Woman)
Sally Hawkins                   (The Shape of Water)
Frances McDormand        (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Lupita Nyong’o                  (Black Panther)
Rosamund Pike                (Hostiles)
Daisy Ridley                     (Star Wars: The Last Jedi)
Emma Watson                  (Beauty and the Beast)

Best Supporting Actor in a Film:

Harrison Ford                    (Blade Runner 2049)
Michael B. Jordan             (Black Panther)
Michael Keaton                 (Spider-Man: Homecoming)
Chris Pine                         (Wonder Woman)
Michael Rooker                 (Guardians of the Galaxy Vol. 2)
Bill Skarsgard                    (It)
Patrick Stewart                  (Logan)

Best Supporting Actress in a Film:

Ana De Armas                   (Blade Runner 2049)
Carrie Fisher                      (Star Wars: The Last Jedi)
Danai Gurira                      (Black Panther)
Lois Smith                          (Marjorie Prime)
Octavia Spencer                (The Shape of Water)
Tessa Thompson               (Thor: Ragnarok)
Kelly Marie Tran                 (Star Wars: The Last Jedi)

Best Performance by a Younger Actor in a Film:

Tom Holland                       (Spider-Man: Homecoming)
Dafne Keen                        (Logan)
Sophia Lillis                        (It)
Millicent Simmonds             (Wonderstruck)
Jacob Tremblay                  (Wonder)
Letitia Wright                       (Black Panther)
Zendaya                              (Spider-Man:  Homecoming)

Best Film Director:

Ryan Coogler                      (Black Panther)
Guillermo del Toro              (The Shape of Water)
Patty Jenkins                      (Wonder Woman)
Rian Johnson                      (Star Wars: The Last Jedi)
Jordan Peele                       (Get Out)
Matt Reeves                        (War for the Planet of the Apes)
Denis Villeneuve                 (Blade Runner 2049)

Best Film Screenplay:

Ryan Coogler, Joe Robert Cole                         (Black Panther)
Hampton Fancher, Michael Green                     (Blade Runner 2049)
Jordan Peele                                                      (Get Out)
Scott Frank, James Mangold, Michael Green    (Logan)
Guillermo del Toro, Vanessa Taylor                   (The Shape of Water)
Rian Johnson                                                     (Star Wars: The Last Jedi)
Allan Heinberg, Zac Snyder, Jason Fuchs         (Wonder Woman)

Best Film Production Design:

Sarah Greenwood                  (Beauty and the Beast)
Hannah Beachler                   (Black Panther)
Dennis Gassner                     (Blade Runner 2049)
Paul Denham Austerberry     (The Shape of Water)
Rick Heinrichs                        (Star Wars: The Last Jedi)
Hugues Tissandier                 (Valerian and the City of a Thousand Planets)

Best Film Editing:

Michael P. Shawver, Debbie Berman   (Black Panther)
Paul Rubell, Christian Wagner              (The Fate of the Furious)
Gregory Plotkin                                     (Get Out)
Michael McCusker, Dirk Westervelt      (Logan)
Sidney Wolinsky                                    (The Shape of Water)
Bob Ducsay                                           (Star Wars: The Last Jedi)

Best Film Music:

Ludwig Goransson                          (Black Panther)
Michael Giacchino                           (Coco)
John Debney, Joseph Trapanese   (The Greatest Showman)
Alexandre Desplat                           (The Shape of Water)
John Williams                                  (Star Wars: The Last Jedi)
Carter Burwell                                  (Wonderstruck)

Best Film Costume Design:

Jacqueline Durran                           (Beauty and the Beast)
Ruth E. Carter                                 (Black Panther)
Ellen Mirojnick                                 (The Greatest Showman)
Michael Kaplan                                (Star Wars: The Last Jedi)
Olivier Beriot                                    (Valerian and the City of a Thousand Planets)
Lindy Hemming                                (Wonder Woman)

Best Film Make-Up:

Joel Harlow, Ken Diaz                     (Black Panther)
Donald Mowat                                  (Blade Runner 2049)
John Blake, Brian Sipe                    (Guardians of the Galaxy Vol. 2)
Alec Gillis, Sean Sansom,
Tom Woodruff, Jr., Shane Zander   (It)
Mike Hill, Shane Mahan                   (The Shape of Water)
Peter Swords King, Neal Scanlan    (Star Wars: The Last Jedi)
Arjen Tuiten                                      (Wonder)

Best Film Special / Visual Effects:

Geoffrey Baumann,
Craig Hammack, Dan Sudick           (Black Panther)
John Nelson, Paul Lambert,
Richard R. Hoover, Gerd Nefzer      (Blade Runner 2049)
Christopher Townsend, Guy Williams,
Jonathan Fawkner, Dan Sudick       (Guardians of the Galaxy Vol. 2)
Stephen Rosenbaum, Jeff White,
Scott Benza, Mike Meinardus           (Kong: Skull Island)
Ben Morris, Mike Mulholland,
Chris Corbould, Neal Scanlan          (Star Wars: The Last Jedi)
Joe Letteri, Dan Lemmon,
Daniel Barrett, Joel Whist                 (War for the Planet of the Apes)

Best Independent Film Release:

I, Tonya
LBJ
Lucky
Professor Marston and the Wonder Women
Super Dark Times
Wonder
Wonderstruck

Best International Film Release:

Baahubali: The Conclusion
Brimstone
The Lodgers
The Man Who Invented Christmas
The Square
Wolf Warrior 2

Best Animated Film Release:

Cars 3
Coco
Despicable Me 3
The Boss Baby
Your Name

TELEVISION

Best Superhero Television Series:

Arrow
Black Lightning
The Flash
DC’s Legends of Tomorrow
Gotham
Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.
Supergirl

Best Science Fiction Television Series:

The 100
Colony
Doctor Who
The Expanse
The Orville
Salvation
The X-Files

Best Fantasy Television Series:

American Gods
Game of Thrones
The Good Place
Knightfall
The Librarians
The Magicians
Outlander

Best Horror Television Series:

American Horror Story: Cult
Ash vs. Evil Dead
Fear the Walking Dead
Preacher
The Strain
Teen Wolf
The Walking Dead

Best Action / Thriller Television Series:

The Alienist
Animal Kingdom
Better Call Saul
Fargo
Into the Badlands
Mr. Mercedes
Riverdale

Best Presentation on Television:

Channel Zero
Descendents 2
Doctor Who: Twice Upon a Time
Mystery Science Theatre 3000: The Return
Okja
The Sinner
Twin Peaks: The Return

Best Actor on a Television Series:

Jon Bernthal                         (The Punisher)
Bruce Campbell                    (Ash vs. Evil Dead)
Sam Heughan                      (Outlander)
Jason Isaacs                        (Star Trek: Discovery)
Andrew Lincoln                     (The Walking Dead)
Seth MacFarlane                   (The Orville)
Kyle MacLachlan                   (Twin Peaks: The Return)
Ricky Whittle                         (American Gods)

Best Actress on a Television Series:

Gillian Anderson                   (The X-Files)
Caitriona Balfe                      (Outlander)
Melissa Benoist                     (Supergirl)
Lena Headey                         (Game of Thrones)
Sonequa Martin-Green         (Star Trek: Discovery)
Adrianne Palicki                    (The Orville)
Sarah Paulson                      (American Horror Story: Cult)
Mary Elizabeth Winstead      (Fargo)

Best Supporting Actor on a Television Series:

Nikolaj Coster-Waldau           (Game of Thrones)
Miguel Ferrer                         (Twin Peaks: The Return)
Kit Harington                          (Game of Thrones)
Doug Jones                           (Star Trek: Discovery)
Christian Kane                       (The  Librarians)
Michael McKean                    (Better Call Saul)
Khary Payton                         (The Walking Dead)
Evan Peters                           (American Horror Story: Cult)

Best Supporting Actress on a Television Series:

Odette Annable                      (Supergirl)
Dakota Fanning                      (The Alienist)
Danai Gurira                           (The Walking Dead)
Melissa McBride                     (The Walking Dead)
Candice Patton                       (The Flash)
Adina Porter                            (American Horror Story: Cult)
Krysten Ritter                          (Marvel’s The Defenders)
Rhea Seehorn                        (Better Call Saul)

Best Performance by a Younger Actor on a Television Series:

KJ Apa                                    (Riverdale)
Millie Bobby Brown                 (Stranger Things)
Max Charles                            (The Strain)
Alycia Debnam-Carey             (Fear the Walking Dead)
David Mazouz                         (Gotham)
Lili Reinhart                             (Riverdale)
Chandler Riggs                       (The Walking Dead)
Cole Sprouse                          (Riverdale)

Best Guest-Starring Performance on a Television Series:

Bryan Cranston                      (Philip K. Dick’s Electric Dreams)
Michael Greyeyes                  (Fear the Walking Dead)
David Lynch                           (Twin Peaks: The Return)
Jeffrey Dean Morgan              (The Walking Dead)
Rachel Nichols                       (The Librarians)
Jesse Plemons                       (Black Mirror)
Hartley Sawyer                       (The Flash)
Michelle Yeoh                         (Star Trek: Discovery)

Best Animated Television Series:

Archer
Bojack Horseman
Cloudy with a Chance of Meatballs
Family Guy
Rick and Morty
The Simpsons
Star Wars Rebels

Best New Media Television Series:

Altered Carbon
Black Mirror
The Handmaid’s Tale
Mindhunter
Philip K. Dick’s Electric Dreams
Star Trek: Discovery
Stranger Things

Best New Media Superhero Series:

Future Man
Marvel’s The Defenders
Marvel’s Iron Fist
Marvel’s Runaways
Marvel’s The Punisher
The Tick

HOME ENTERTAINMENT

Best DVD/BD Release:

2:22
Colossal
Cult of Chucky
Dave Made a Maze
The Devil’s Whisper
The Man From Earth:  Holocene

Best DVD/BD Classic Film Release:

Caltiki The Immortal Monster
Deluge
Lifeboat
The Mephisto Waltz
The Old Dark House
Tobor The Great

Best DVD/BD Special Edition Release

Lost Horizon (80th Anniversary)
The Lost World Deluxe Edition
Night of the Living Dead (Criterion)
Re-Animator Special Edition
Speed Racer Collector’s Edition
Suspiria 40th Anniversary Edition

Best DVD/BD Collection Release:

OSS 117 Five Film Collection
Abbott and Costello Rarities
The Adventures of Captain Marvel
Christopher Nolan 4K Collection
Dracula Complete Legacy Collection
Fritz Lang: The Silent Films
The Mummy Complete Legacy Collection

Best DVD/BD Television Series Release:

American Gods (Season 1)
Grimm: The Complete Collection
The Rockford Files: The Complete Series
Twin Peaks: A Limited Event Series
The Vampire Diaries (The Complete Series)
Westworld: Season One: The Maze

Share

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *